Simona Halep, învinsă la Stuttgart și pierde încă o poziție WTA

98

În urmă cu doar câteva momente, jucătoarea de tenis Simona Halep a pierdutîn turul al doilea al turneului WTA Premier de la Stuttgart dotat cu premii totale în valoare de 693.900 dolari, scor 1-6 2-6, în fața nemțoaicei Laura Siegemund (71 WTA).

Tot astăzi, în aceeași fază a competiției din Germania a fost învinsă și Monica Niculescu de Petra Kvitova la capătul unei partide foarte disputate, scor 6-2, 6-7(5), 2-6.

În urma acestor două rezultate, Simona Halep a fost întrecută în clasamentul WTA de sportiva din Cehia și ocupă locul șapte. Chiar și această poziție este în pericol, deoarece cu două victorii la turneul de la Stuttgart, italianca Roberta Vinci o va depăși și ea pe Halep.