Simona Halep, în semifinale la Madrid Open. Cu cine va lupta pentru un loc în finală

163
Simona Halep, în semifinale la Madrid Open. Cu cine va lupta pentru un loc în finală - simonahalepashleighbarty31780100-1557403177.jpg

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) s-a calificat în semifinalele turneului de la Madrid, după victoria în fața lui Ashleigh Barty (23 de ani, 9 WTA), scor 7-5, 7-5.

Primul set a mers de la egal la egal până la 2-2 când Simona a realizat break-ul, profitând de erorile adversarei. Barty a revenit și a făcut re-break-ul egalând la 5, însă imediat Halep a răspuns pe măsură și a câștigat următoarele două game-uri.

În setul doi, Simona Halep i-a arătat adversarei încă din primul game cine e adevărata campioană de pe teren, reușind break-ul. Jucătoarea din Australia a făcut re-break-ul la 4 și apoi a preluat conducerea, moment în care Simona l-a chemat în ajutor pe antrenorul Daniel Dobre: "Barty a avut câteva mingi cu noroc. Ok? Hai, hai!", i-a transmis Daniel Dobre.