Simona Halep, în optimi la Roland Garros. "Mă așteptam la un meci mai dificil"

305
Simona Halep, în optimi la Roland Garros.

Simona Halep, nr. 3 WTA, a declarat, sâmbătă, că se aștepta la un meci mai dificil în fața ucrainencei Lesia Țurenko, pe care a învins-o în două seturi, scor 6-2, 6-1, după doar 55 minute de joc, calificându-se în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros, al doilea de Grand Slam al anului.

"Sincer, mă așteptam la un meci mai dificil. În cel de-al doilea set, ea și-a schimbat strategia, a lovit puternic și a vrut să termine rapid punctele, din acest motiv a ratat atât de mult", a declarat constănțeanca, la conferința de presă.
"Mi-am pus în minte că trebuie să rămân solidă, să fiu mai agresivă și să rămân mai aproape de linia de fund, ceea ce am și făcut, iar atunci când am ocazia, să deschid mai mult terenul. Am reușit un meci bun, am jucat mai bine decât în tururile precedente și m-am simțit mai bine", a adăugat Simona Halep.

Grație acestei victorii, constănțeanca și-a asigurat un cec de 243.000 euro și 240 de puncte WTA. Ea continuă, astfel, cursa de apărare a trofeului cucerit anul trecut la Paris, urmând să o înfrunte, în optimi, pe marea speranță a tenisului polonez, Iga Swiatek (18 ani).

În schimb, Irina Begu a fost eliminată în turul al treilea al Roland Garros-ului, fiind învinsă, sâmbătă, scor 6-7 (6), 4-6, de americanca Amanda Anisimova.

Pentru parcursul de la Internaționalele Franței, Irina Begu a fost recompensată cu un cec în valoare de 143.000 euro și 130 de puncte WTA.

Tot sâmbătă, a părăsit turneul parizian și americanca Serena Williams, favorita nr. 10, care s-a înclinat tot în două seturi, 2-6, 5-7, în fața compatrioatei sale Sofia Kenin.

Perechea Horia Tecău (România)/Jean Julien Rojer (Olanda) s-a calificat în sferturile de finală ale probei masculine de dublu din cadrul Roland Garros-ului. Tenismanul constănțean și partenerul său i-au învins, sâmbătă, în optimi pe gemenii americani Mike și Bob Bryan, scor 6-3, 7-6.

Partida a durat o oră și 29 de minute, Tecău și Rojer gestionând perfect finalul setului secund, decis în tie-break.
"Nu ne-au mai surprins cum au făcut-o la Roma și mergem într-un nou sfert de finală de Grand Slam. Abia așteptăm să avem această oportunitate să jucăm pentru o semifinală", a declarat Horia Tecău.