Simona Halep, câștigătoare a Premiului Inimii

193

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul 3 mondial, a câștigat Heart Award (Premiul Inimii), după evoluția remarcabilă din meciul cu Cehia, din primul tur al Fed Cup, potrivit site-ului oficial al competiției.
Constănțeanca le-a avut contracandidate, în urma participării la meciurile din Grupa Mondială și Grupa Mondială II, pe letona Anastasija Sevastova, spaniola Georgina Garcia-Perez și australianca Ashleigh Barty.
Simona Halep a fost un motiv de inspirație pentru echipa României, care a învins deținătoarea trofeului, scor 3-2, la Ostrava, furnizând prima înfrângere a acesteia pe teren propriu din 2009 încoace. Românca a învins-o fără drept de apel pe Katerina Siniakova, scor 6-4, 6-0, pentru ca în al doilea meci de simplu să treacă de fostul lider mondial Karolina Pliskova în trei seturi, 6-4, 5-7, 6-4.
România s-a calificat în premieră în semifinalele competiției de când aceasta se desfășoară după actualul format.

Constănțeanca o va înfrunta pe Qiang Wang (China), cap de serie numărul 18, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 9.035.428 dolari, astăzi, de la ora 17. Turneul este transmis în direct pe Digi Sport.
Dacă Halep (27 ani, 3 WTA) a trecut în optimi fără emoții de americanca Venus Williams, 6-3, 6-3, Qiang Wang a învins-o, luni, pe compatrioata sa Yafan Wang, scor 7-5, 6-4, după o oră și 45 de minute.
Halep a câștigat singurul duel cu Qiang Wang (27 ani, 18 WTA), anul trecut, în optimi la Indian Wells, cu 7-5, 6-1.