Simona Halep, calificată în semifinalele turneului de la Praga

135

Jucătoarea constănțeană de tenis Simona Halep, nr. 2 mondial, s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Praga (Cehia), competiție în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 202.250 de dolari.

Principală favorită la cucerirea trofeului, românca a învins-o vineri, în două seturi, scor 6-2, 6-0, pe Magdalena Frech (Polonia), într-o partidă contând pentru sferturile de finală.

Meciul cu poloneza ajunsă pe tabloul principal din postura de "lucky loser" a fost unul mai lejer pentru Simona, care, în optimi, a suferit mult până a trecut de cehoaica Barbora Krejcikova, scor 3-6, 7-5, 6-2.

La rândul său, Irina Begu s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale turneului de la Praga, în timp ce Ana Bogdan a abandonat, vineri, din cauza problemelor medicale.

Begu (29 ani, 82 WTA) a învins-o în optimi pe elvețianca Leonie Kung (19 ani, 157 WTA), venită din postura de "lucky loser", scor 6-7 (3), 7-5, 7-6 (7), după trei ore și 28 de minute de joc efectiv, după ce meciul a fost întrerupt din cauza întunericului, joi seara, la finalul primului set. Vineri, Begu a reușit să câștige actul secund cu 7-5, după ce a fost condusă cu 5-3!

Tot vineri, Ana Bogdan (27 ani, 92 WTA) a fost nevoită să abandoneze din cauza problemelor medicale în meciul cu Kristyna Pliskova (28 ani, 69 WTA), după 38 de minute, într-un moment în care o conducea cu 5-2 pe cehoaică.