Simona Halep, calificare fără emoții în sferturile turneului din China

124

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA și cap de serie nr. 1, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Shenzhen (China), competiție în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 500.000 de dolari.

Constănțeanca a învins-o fără drept de apel, ieri, scor 6-2, 6-2, pe Natalia Vihlianțeva (Rusia, nr. 584 WTA, beneficiară de wild-card), la finele unei partide care a durat o oră și un minut, contând pentru turul doi.

În sferturi, Simona Halep o va întâlni pe Aleksandra Krunici (Serbia, nr. 84 WTA), jucătoare venită din calificări. Cele două sportive

s-au mai întâlnit o singură dată în circuitul WTA, în turneul de anul trecut, de la București, când victoria i-a revenit constănțencei.

Grație accesului în sferturi de finală, Simona Halep și-a asigurat 8.934 de dolari și 60 de puncte WTA.