Stejarii - Crociati 20-19, în Challenge Cup la rugby

Salvați de constănțeanul Nicolae

496
Selecționata Stejarii București a reușit prima sa victorie din actuala stagiune a Challenge Cup la rugby: 20-19 (12-10), sâmbătă, pe stadionul "Arcul de Triumf",
cu italienii de la Crociati, eseul victoriei fiind marcat, în prelungiri, de constănțeanul
Cătălin Nicolae.

Stejarii au început promițător meciul cu Crociati, desprinzându-se la 9-0 în min. 22, grație piciorului de "chirurg" al lui Dănuț Dumbravă, care a transformat trei lovituri de penalitate. Italienii au revenit în joc după eseul lui Ferrarini, transformat de Anversa, 9-7, dar același Dumbravă a mărit diferența, 12-7, trimițând balonul printre bețe dintr-o nouă penalitate.
Finalul primei reprize a aparținut oaspeților, care, profitând de eliminarea temporară a lui Tamba, i-au presat pe Stejari în propriul 22. "Albaștrii" s-au apărat eroic, n-au primit eseu, dar, în secvențele de final, au fost sancționați cu penalitate, Anversa a transformat și tabela arăta la pauză 12-10.
La reluare, Stejarii s-au clătinat în două rânduri, 12-16, iar Dumbravă a adus o grupă de oxigen, 15-16, după o penalitate transformată din poziție centrală. Anversa ne-a mai răsucit o dată cuțitul în rană, 15-19, apoi Stejarii s-au năpustit spre 22-ul italian. Efortul lor a fost răsplătit chiar în prelungiri, când constănțeanul Cătălin Nicolae, de la RCJ Farul, a marcat eseul victoriei. Scor final,
20-19, Dumbravă ratând transformarea. Stejarii obțin patru puncte, iar Crociati - numai bonusul defensiv.
Stejarii București (antrenori, Steve McDowall, Eugen Apjok și Cristian Hâldan): Vlaicu, Lemnaru, Gheară, Gal, Fercu, Dumbravă, Ivan, Macovei (cpt.), Ianuș, Burcea, Drenceanu, Popârlan, Bădălicescu, Beca, Tamba. Rezerve: Rădoi, Dico, Nere, Lazăr, Vâlcu, Calafeteanu, C. Nicolae, Sârbu.
Celălalt meci al Grupei a 4-a, Leeds Carnegie - Stade Francais Paris, s-a disputat aseară, terminându-se după închiderea ediției.
Clasament: 1. Stade Francais (5 puncte), 2. Leeds (4 p), 3. Stejarii (4 p), 4. Crociati (1 p).
Etapa viitoare (11 decembrie), Stejarii vor întâlni, pe teren propriu, pe Stade Francais.