Liga a III-a la fotbal, Seria a III-a

Rundă fără spor pentru FC Viitorul II şi Axiopolis Cernavodă

189

Echipa FC Viitorul II a fost învinsă, scor 0-1 (0-0), de Mostiștea Ulmu, într-o partidă disputată pe terenul sintetic Voința din Bucureşti, contând pentru etapa a 13-a a Ligii a III-a la fotbal, Seria a III-a.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Nicolae Leafu, în min. 79, care a reluat cu capul în plasă în urma unui corner.

FC Viitorul II (antrenor Constantin Fălină): Șerban, Georgescu, Dănuleasa, Buta, Grosu, Voicu (min. 46, Iorga), Grameni, Onuț (min. 70, Lazăr), Bodişteanu (min. 58, Haită), Mustacă (min. 80, Cojocaru), Matiș.

Tot înfrânţi au părăsit terenul şi fotbaliştii de la Axiopolis Cernavodă, care, deşi au evoluat acasă, nu au ţinut piept celor de la CS Afumaţi, lidera impunându-se cu scorul de 3-1 (2-1).

Oaspeţii au deschis rapid scorul, prin Constantin Robicek, în min. 8, şi şi-au mărit avantajul în finalul primei reprize, graţie reuşitei lui Răzvan Avram (min. 43). Cu doar câteva secunde înainte de pauză, Alexandru Moise (min. 45+1) a redus din diferenţă, însă, în partea a doua a jocului, tot ilfovenii au înscris, prin Ștefan Stîngă, în min. 87.

Singura reprezentantă a judeţului nostru care a obţinut victoria este Gloria Albeşti: 5-2, pe teren propriu, în derby-ul suferinţei, cu ACSM Olteniţa. Pentru Gloria, au marcat: Robert Pâslaru (în două rânduri), Ciprian Lolot, Cezar Beșleagă şi Denis Cristocea.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: Agricola Borcea - Recolta Gh. Doja 0-0, SC Popești Leordeni - Înainte Modelu 3-1.

În clasament, echipele dobrogene ocupă următoarele poziţii: Axiopolis Cernavodă - locul 3, 22 p; FC Viitorul II - locul 4, 20 p; Gloria Albeşti - locul 9 (penultimul), 9 p. Lideră este CS Afumaţi, cu 34 puncte.

Etapa viitoare (sâmbătă, 3 aprilie), la Ovidiu, este programat derby-ul local FC Viitorul II - Axiopolis Cernavodă, în timp ce Gloria Albeşti va juca, în deplasare, cu ACS Înainte Modelu.