Rugby / România, locul 9 la Campionatul European de Rugby în 7, după 17-12 cu Țara Galilor

49
Rugby / România, locul 9 la Campionatul European de Rugby în 7, după 17-12 cu Țara Galilor - rugbyball13833137776172113785825-1379863630.jpg

Echipa României a ocupat locul 9 la Campionatul European de Rugby în 7 (7's Grand Prix Series), a cărui etapă finală este găzduit de Stadionul Național ''Arcul de Triumf'' din București, după ce a învins în ultimul meci, de clasament, selecționata Țării Galilor cu scorul de 17-12 (12-0).

''Stejarii'' au început foarte bine meciul și au reușit două eseuri, prin Marius Antonescu, transformat de Tiberiu Conache, și prin Niculae Barbu, la pauză scorul fiind de 12-0 pentru România. Galezii au avut un forcing în repriza secundă, concretizat prin eseurile lui Steffan Jones și Afon Bagshaw, ultimul transformat de Dorian Jones, astfel că scorul era din nou egal, 12-12. O acțiune splendidă a lui Adrian Apostol, care a evitat două placaje și a marcat eseul, a adus victoria echipei noastre (17-12) și revanșa după eșecul de sâmbătă din grupă (10-14).

România a încheiat competiția pe locul 9, dar ar fi putut termina și mai sus dacă rugbyștii români ar fi fost mai atenți și mai concentrați în momentele cheie ale jocurilor. În grupă, România a înregistrat o victorie, 21-14 cu Italia, și patru înfrângeri, 10-14 cu Țara Galilor, 14-19 cu Georgia, 7-14 cu Anglia, 0-7 cu Portugalia.