România, vicecampioană europeană la tenis de masă

277
Echipa națională de junioare la tenis de masă a României a devenit, aseară, vicecampioană europeană, după ce a pierdut meciul cu Rusia din finala întrecerii de la Bratislava, cu scorul de 2-3, după ce a condus cu 2-1.
În semifinală, româncele, antrenate de constănțeanca Liliana Sebe, au dispus cu 3-1 de Polonia. Cele trei victorii ale succesului au fost realizate, ca și în sfertul de finală cu Slovacia, de fetele de la LPS "Nicolae Rotaru" CSS - Farul Constanța, Eliza Samara, care le-a învins pe Natalia Bak (3-0) și Natalia Partyka (3-1), și de Ioana Ghemeș, care a trecut cu 3-0 de Katarzyna Grzybowska.
Rusia s-a calificat în finală după victoria din penultimul act cu Franța, 3-0.
La cadete, România s-a clasat finalmente pe locul cinci, în urma victoriei din disputa de ieri după-amiază cu Germania, cu 3-0 (două puncte aduse de Cristina Hârâci, și ea de la LPS - Farul). În partida precedentă, tricolorele învinseseră Ucraina, scor 3-1, cu alte două meciuri câștigate de Hârâci.