România, locul 14 la biatlon. Suedia, campioană olimpică

114

Suedia, în componență cu Peppe Femling, Jesper Nelin, Sebastian Samuelsson și Fredrik Lindstroem, a câștigat media de aur în proba de ștafetă masculină (4x7,5 km) la biatlon, vineri, la Jocurile Olimpice de iarnă de la PyeongChang, cu timpul de 1h15min16sec5/10 (niciun foc ratat), în timp ce România a ocupat locul 14.

Suedia a fost urmată în clasament de Norvegia (Lars Helge Birkeland/Tarjei Bo/Johannes Bo/Emil Hegle Svendsen) - 1h16min12sec (1) și de Germania (Erik Lesser/Benedikt Doll/Arnd Peiffer/Simon Schempp) - 1h17min23sec6/10 (3). Ștafeta României, compusă din George Buta, Remus Faur, Gheorghe Pop și Cornel Puchianu, s-a clasat pe locul 14, la 7min34sec6/10 (2) de învingători. La cursă au participat 18 echipe.

Suedia a câștigat al doilea său titlu olimpic la biatlon după cel obținut de Hanna Oeberg la individual și a strâns 4 medalii la această disciplină.