Campionatul Mondial de tenis de masă

România, la ora de chineză

756
După ce au învins în optimi Serbia, cu 3-2, tricolorele au întâlnit, ieri, în sferturile de finală ale întrecerii de junioare de la Bratislava, campioana mondială.

Victoria din primele 16 le-a propulsat pe jucătoarele echipei naționale în fața campioanei mon-diale în exercițiu, China (multiplă deținătoare a titlului suprem), partida din sferturi disputându-se aseară. Acum trei ani, cele două formații s-au întâlnit în finala CM, chinezoaicele, cele mai bune din lume, impunându-se atunci cu 3-0.
Rezultatele partidei Serbia - România 2-3 au fost: Andrea Todorovic - Bernadette Szocs 3-1 (10, -11, 10, 8), Aliz Durcik - Camelia Poștoacă 1-3 (-7, 6, -9, -4), Dijana Holok - Cristina Hârâci (LPS "Nicolae Rotaru" CSS - Farul Constanța) 3-2 (4, 6, -11, -8, 6), Todorovic - Poștoacă 1-3 (6, -4, -7, -7) și Durcik - Szocs 0-3 (-9, -8, -3).
Tricolorele au acces în optimi după ce s-au clasat pe locul secund în grupa preliminară B, cu șapte puncte (trei victorii și o înfrângere), în spatele Japoniei (8p). De altfel, insuccesul româncelor a venit în partida cu asiaticele, 0-3. Hârâci a pierdut ultimul meci, 2-3 (8, -3, -10, 9, -7) cu Miyu Maeda, dar, spre deosebire de colegele sale, Camelia Poștoacă și Bernadette Szocs, care au fost învinse la zero, constănțeanca i-a luat două seturi adversarei sale.