România, în optimile Campionatului Mondial de handbal feminin

171

România e în optimile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin, după ce a învins Spania, cu scorul de 19-17 (9-7), în cea de-a treia partidă din grupa A a competiției, informează news.ro.

A fost o primă repriză cu de toate în disputa cu naționala țării natale a antrenorului României, Ambros Martin. Spania a început mai montată, dar 10 minute a durat supremația sa, egalarea fiind adusă de Neagu, 4-4. Spania a mai înscris de două ori, 4-6, după care nu a mai găsit drumul spre poarta apărată excelent de Iulia Dumanska, iar în următoarele 18 minute doar România a fost pe teren. La pauză, 9-7 în favoarea tricolorelor, cu Neagu având cinci goluri.

În partea a doua a partidei, cele două echipe s-au succedat la conducere (11-10, min. 36). Spania a găsit parcă mai ușor drumul spre gol, conducând la 1-2 goluri mai tot timpul, în timp ce România a alergat după egalare (12-14, min. 43) și datorită unei apărări mai instabile față de prima repriză, dar și ratărilor la poarta lui Navarro.

Egalarea a venit tot de la Neagu, în minutul 48, 14-14, în uralele sutelor de fani tricolori din tribune. Spania n-a cedat, 15-16 (min. 54), dar România a ripostat la rândul său, 18-17 (min. 57). Nu a renunțat la luptă până la final și a încheiat cu victoria care i-a adus calificarea în optimi.

Pentru Spania a evoluat și Almudena Rodriguez, a cărei echipă de club este CSM Bistrița.

Pentru România au marcat Neagu 8 goluri, Pintea 4, Buceschi 4, Dragut 2, Elisei Ardean 1, iar de la Spania s-a remarcat Pena, cu 4 reușite.

În primele partide ale zilei din grupa A, Slovenia – Angola 32-25 (15-15) și Franța – Paraguay 35-13 (14-10).

Astfel, în urma rezultatelor de marți, clasamentul grupei A este următorul: 1. România 6 puncte, 2. Franța 4, 3. Spania 4, 4. Slovenia 4, 5. Angola 0, 6. Paraguay 0 puncte. România se califică în optimile de finală, iar ultimele două etape din grupă vor stabili și poziția finală.

Tricolorele au obținut două victorii anterior, cu Paraguay, 29-17, și cu Slovenia, 31-28.

Miercuri va fi zi de pauză, iar apoi în grupa A se vor juca partidele: România – Angola, Spania – Franța, Paraguay – Slovenia (7 decembrie) și Angola – Paraguay, Spania – Slovenia, Franța – România (8 decembrie).

Tricolorele s-au calificat, în iunie, după o dublă cu Austria, pentru a 23-a oară consecutiv la Campionatul Mondial, fiind singura echipă din lume care a bifat toate edițiile. Obiectivul echipei României, care a fost anunțat de FR Handbal, este clasarea pe unul din locurile 1-8.

După disputarea meciurilor din grupe, primele patru se vor califica în optimile de finală, fază din care se va juca eliminatoriu până la medalii. Optimile sunt programate în 10 și 11 decembrie, sferturile în 12 și 13 decembrie, ambele faze la Leipzig și Magdeburg, iar semifinalele vor avea loc în 15 decembrie, în timp ce finalele pentru medalii două zile mai târziu, la Hamburg.

La ediția din 2015 a CM, România a obținut medalia de bronz, având în palmares și argint mondial în 2005.

Campioana mondială en-titre este Norvegia, care a mai cucerit medalia de aur în 1999 și 2011.