România a terminat pe 7 la Europenele de atletism pe echipe

427

Cu un total de 246 puncte, delegația României s-a clasat pe locul 7 la finele Campionatului European de atletism pe echipe, ce s-a desfășurat, zilele trecute, la Vaasa (Finlanda).

Pe primul loc a încheiat Suedia (320,5 p), urmată de Finlanda (314,5 p) și Elveția (305,5 p), acestea fiind cele trei națiuni care au reușit să promoveze în Superligă. Au retrogradat ultimele trei clasate (locurile 10-12): Estonia (203), Bulgaria (193,5) și Danemarca (187 p).

Cele mai bune rezultate ale României au fost victoria ștafetei feminine de 4x400 m (Camelia Florina Gal, Andrea Miklos, Adelina Pap-Pastor, Bianca Răzor), în 3 min., 31 sec., 83/100, și succesul Claudiei Bobocea la 1.500 m (4:14.50).

Pe podium s-au clasat alți trei atleți români: Roxana Bîrcă a fost a doua la 5.000 m (15:49.59), Ligia-Damaris Bara a terminat pe locul secund la săritura în înălțime (1,80 m), iar Alexandru Novac a fost al treilea la aruncarea suliței (81,53 m).

De la CS Farul Constanța, Ionuț Andrei Neagoe (antrenor Angela Popescu) s-a clasat pe locul 7 la 200 metri (21.51 ).

Obiectivul delegației României a fost clasarea între locurile 3 și 6.