România A încheie anul rugbistic 2021 cu o înfrângere în faţa Italiei A

112

Selecţionata de rugby România A (selecţioner Andy Robinson) a fost învinsă, cu scorul de 26-50 (7-14), de Italia A, într-o partidă de pregătire, disputată, sâmbătă, pe Stadio Sergio Lanfranchi din Parma.

Italia A a început în forţă întâlnirea şi s-a desprins la 14-0, graţie a două eseuri transformate, însă, după multe atacuri blocate pe linia de 22, „stejarii” au redus din diferenţă în finalul primei reprize, când, deschis bine de Marius Simionescu, Kamil Sobota a culcat balonul în terenul de ţintă, încercare transformată de Boldor.

Repriza secundă s-a derulat după un scenariu asemănător, cu italienii în prim plan, echipa gazdă desprinzându-se decisiv în minutul 60, 38-7, pentru o victorie fără emoţii. Până la final, pentru România A, puncte pe tabelă au mai pus Sobota - eseu, Kemal Altinok - eseu transformat de Boldor, „stejarii” mai beneficiind şi de un eseu de penalizare.

Căpitanul României A pentru meciul cu Italia A a fost, în premieră, Vlăduţ Popa. Jucătorul care evoluează pe postul de centru a debutat pentru „stejari” în 2016, într-un meci cu SUA.

„Sunt mândru că am fost ales în această postură, nu m-am aşteptat. Sunt puţin emoţionat, este ceva nou pentru mine această calitate de căpitan la echipa naţională, sunt conştient că responsabilitatea este şi mai mare. Un meci care ne ajută în pregătirea partidelor din februarie-martie pentru calificarea la Cupa Mondială”, a declarat Vlăduţ Popa.

Anul competiţional 2021 se termină astfel cu acest meci, naţionala României urmând să se reunească în luna ianuarie, pentru a pregăti meciurile din Rugby Europe Championship, meciuri care contează pentru calificarea la Cupa Mondială din Franţa 2023, prima partidă fiind programată pe 5 februarie, la Bucureşti, cu Rusia.