România a cucerit pantru medalii la Campionatele Europene de la Pesaro

205

Sportivii români au cucerit, duminică, patru medalii, una de aur, una de argint şi două de bronz, la Campionatele Europene de gimnastică aerobică de la Pesaro (Italia), în competiţia seniorilor.

Potrivit Agerpres, medalia de aur a fost obţinută în finala probei de grup (Gabriel Bocşer, David Gavrilovici, Teodora Cucu, Mihai Alin Popa şi Daniel Ţavoc), România impunându-se cu 22,533 puncte în faţa Italiei (22,422) şi a Ungariei (22,361).

Argintul a fost obţinut la trio de România 2 (Teodora Cucu, David Gavrilovici, Daniel Ţavoc), cu 22,233 puncte, Bulgaria ocupând prima poziţie (22,827), în timp ce pe locul al treilea s-a clasat Rusia (22,200). România 1 (Gabriel Bocşer, Sarmiza Niculescu, Mihai Alin Popa) a ocupat locul şase, cu 21,188 puncte