Roger Federer, la trei victorii de al 100-lea titlu din carieră

654

Tenismanul elvețian Roger Federer a mai făcut un pas către cel de-al 100-lea titlu din cariera sa, calificându-se în sferturile de finală ale turneului ATP de la Dubai, dotat cu premii totale în valoare de 2.736.845 dolari, după ce l-a învins în trei seturi, 6-3, 3-6, 6-3, pe spaniolul Fernando Verdasco, într-o partidă disputată miercuri.

Federer (37 ani), aflat în acest moment pe locul 7 în ierarhia mondială, l-a învins pentru a șaptea oară în tot atâtea confruntări pe Verdasco (35 ani, locul 32 ATP).

Campionul din Țara Cantoanelor, al doilea favorit al competiției din Emiratele Arabe Unite, se va lupta pentru un loc în semifinale cu ungurul Marton Fucsovics (35 ATP), care a dispus cu 6-4, 6-2 de germanul Jan-Lennard Struff.

Într-un alt meci disputat miercuri, croatul Borna Coric, cap de serie numărul 6, s-a impus cu 1-6, 6-1, 7-6 (7/4) în fața cehului Tomas Berdych, după două ore și 13 minute de joc.

Următorul adversar al lui Coric va fi georgianul Nikoloz Basilașvili, care a trecut tot în trei seturi, 6-4 (2/7), 6-4, 6-3, de spaniolul Roberto Bautista.