Liga a II-a la fotbal

Remiză la Călăraşi! Unirea Constanţa, primul punct în actuala stagiune

136

Unirea Constanţa reuşit să spargă gheaţa. Echipa de pe litoral a obţinut primul punct din actuala ediţie a Ligii a II-a la fotbal, după ce a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), partida cu Dunărea Călăraşi, susţinută în deplasare, în cadrul etapei a şasea de campionat.

Unirea a deschis scorul în prelungirile primei reprize (min. 45+1), când Ardelean a transformat un penalty acordat pentru un fault comis asupra lui Cireşoiu. Dunărea, o altă echipă aflată în suferinţă, a reuşit egalarea la scurt timp după pauză, prin Al. Stoica (min. 56).

Unirea Constanţa (antrenor Leonard Strizu): Udrea (cpt.), Ardelean, Trucă, Gogor, Carabela, Cireşoiu, Nicola, Şerbănescu, Chiriţoiu, Ciuciulete, Coza.

Alte rezultate înregistrate în partidele rundei: Dacia Unirea Brăila - Concordia Chiajna 0-2, Ripensia Timişoara - AFC Astra 2-1, CSC Şelimbăr - Fotbal Club Braşov 2-1, FC Metaloglobus Bucureşti - Politehnica Timişoara 4-1, FC Unirea Dej - CSA Steaua Bucureşti 2-1, Unirea Slobozia - ACS Petrolul 0-2, Politehnica Iaşi - Fotbal Club Buzău 0-1.

Graţie remizei de la Călăraşi, Unirea a urcat pe locul 18 (antepenultimul) în clasament. Etapa viitoare, sâmbătă, 18 septembrie, echipa constănţeană va juca, pe teren propriu, cu Politehnica Iaşi.