FC Farul - SK Badwinsbach 7-0, în al doilea amical din Austria

"Rechinii" și-au recăpătat pofta de gol

664
FC Farul a susținut, aseară, cel de-al doilea meci amical din cadrul stagiului de pregătire din Austria. Adversară a fost o reprezentantă a țării gazdă,
SK Badwinsbach, echipă ce evoluează în eșalonul al treilea, iar "rechinii" au câștigat mai clar decât o arată scorul, 7-0 (2-0).

Austriecii au căutat să dea o replică viguroasă și, cel puțin în prima repriză, au ținut aproape de fariști. După pauză, formația constănțeană s-a dezlănțuit și victoria i-a revenit fără dubii. Au marcat Nanu, Nae, Ciobanu, D. Florea, Păcuraru, Neaga și Todoran.
Antrenorii Constantin Gache, Cristian Cămui și Cristian Mustacă au folosit următoarele formule: repriza întâi: Stanca, Farmache, Gheară, Șchiopu, L. Florea, Voiculeț, Ben Teekloh, Otvoș, Gaston Mendy, Nae, Nanu; repriza a doua: Stanca, Băcilă, I. Barbu, Larie, Liviu Mihai II, Disney, Păcuraru, Todoran, D. Florea, Gerlem, Ciobanu, pe parcurs mai fiind introduși Elio Wilson și Neaga.
"A fost un test bun și mă bucură faptul că jucătorii au tratat partida cu determinare și seriozitate. Toată lumea s-a implicat și a contribuit la acest rezultat", a declarat antrenorul principal Constantin Gache.

Teste cu Burhausen, Neftokim Baku și Nottingham Forest
Astăzi, fotbaliștii Farului vor susține cel de-al treilea meci de pregătire. De la ora 19.00, la Badbirnbach, o localitate aflată la aproximativ 120 de kilometri de cartierul general de la Kremsmunster, "rechinii" vor da piept cu SK Burhausen, formație de liga secundă germană.
Seria jocurilor test va continua în ritm alert. Joi, în nocturnă, adversară va fi Neftokim Baku, vice-campioana Azerbaidjan-ului, team ce va evolua în Cupa UEFA. Azerii sosesc astăzi în Austria și intră direct la lucrul cu mingea, Farul fiind prima parteneră de întrecere.
Și ziua de vineri se anunță plină de evenimente pentru fotbaliștii constănțeni. În locul clasicului antrenament de dimineață, ei vor disputa un nou meci de verificare, în compania echipei Nottingham Forest (Marea Britanie). Partida va începe la ora 11.00 și va fi găzduită de stadionul Centrului Olimpic din Obercrow, locație la circa 100 de kilometri de Kremsmunster.
"Încercăm să mai perfectăm încă un meci, cel mai probabil pentru sâmbătă. Întoarcerea în țară se va face duminică, la ora 11 noaptea avem avion din Budapesta", a precizat Constantin Gache.