Campionatele Naționale de natație

Răzvan Florea, imbatabil la 100 m spate

266
Înotătorul constănțean Răzvan Florea, de la CS Farul, a câștigat medalia de aur în finala probei de 100 m spate din cadrul Campionatelor Naționale de natație pentru seniori și juniori I, competiție care se desfășoară, în perioada 18-22 iulie, în bazinul Complexului Sportiv "Lia Manoliu" din București. Olimpicul Farului, antrenat de profesoara Georgeta Handrea, a încheiat cursa după 55 secunde, 74 sutimi, fiind urmat de Ștefan Gherghel (58:33) și Norbert Lux (1:00:04).
Tot în ziua întâi a Naționalelor, ștafeta feminină 4X200 m liber de la Palatul Copiilor - CS Farul, în componența Roxana Purcelea, Anda Georgescu, Ana Maria Vartan și Mihaela Oprescu, a încheiat finala pe poziția a treia (9:04:24), la 22 de secunde în urma ștafetei campioane.