133
Puştiul-minune al Farului, Enes Sali, cel mai tânăr marcator din istoria campionatului românesc - 163161463579333-1631615869.jpg

Intrat la pauza meciului dintre FCV Farul Constanţa şi Academica Clinceni, scor 5-0, în etapa a 8-a a Ligii I, Enes Sali a intrat definitiv în istoria campionatului românesc.

Fotbalistul de numai 15 ani, 6 luni şi 21 de zile (născut la 23 februarie 2006) a reuşit să marcheze, în minutul 85, golul prin care a devenit cel mai tânăr marcator din istoria campionatului din România. În stilul personal, prin care a mai înscris şi la echipa naţională de juniori, Enes Sali a preluat o minge la 50 metri de poartă, a sprintat reuşind să depăşească în viteză trei adversari, iar apoi l-a învins pe portarul ilfovean cu un şut de la aproximativ 11 metri.

Tânărul jucător născut în Canada, la Toronto, care a trecut şi prin celebra şcoală de fotbal La Masia, a impresionat din nou prin uşurinţa cu care reuşeşte să dribleze deşi are în faţă adversari cu mult mai multă experienţă.

„Felicitări, Enes, şi cât mai multe realizări în tricoul alb-albastru!”, a transmis conducerea FCV Farul.

FCV Farul s-a impus categoric, scor 5-0, la Ovidiu, împotriva unei formaţii, Academica Clinceni, care a evoluat în play-off sezonul trecut.

„Marinarii” au deschis scorul încă din minutul 6, prin Betancor, cu o lovitură de cap de la 11 metri care nu i-a dat nicio speranţă portarului Păun. Academica a ieşit cu greu din propria jumătate, iar după ce Pitu (min. 35) a fost aproape de primul său gol în Liga I, Betancor a dublat avantajul Farului în minutul 45, stabilind scorul pauzei, 2-0. Golgheterul Farului a reuşit hatt-trick-ul în minutul 57 şi a devenit totodată golgheterul acestui campionat, cu şapte goluri în opt meciuri.

Scorul final a fost însă 5-0, Adi Petre (min. 81) şi Enes Sali (min. 85) trecându-şi şi ei numele pe lista marcatorilor.

FCV Farul traversează o perioadă excelentă din toate punctele de vedere, iar acest lucru este reflectat cel mai bine de rezultatele şi performanţele echipei în primele opt etape.