La Subotica (Serbia), Campionatele Europene de șah-juniori

Prea multe "enigme" pentru constănțeni

518
Șahistul constănțean George Mălureanu s-a clasat pe locul șapte în proba de dezlegări din cadrul Campionatelor Europene rezervate juniorilor, turneu desfășurat la Subotica (Serbia).

În concursul "enigmiștilor", cate-goria de vârstă sub 14 ani, au intrat 60 de participanți, fete și băieți, iar George Mălureanu, sportiv cu dublă legitimare, Palatul Copiilor / CS Cleopatra Mamaia, a obținut cel mai bun rezultat pentru delegația dobrogeană, condusă de antrenorii Claudiu Iordache și Andrei Furcă. Tânărul șahist a strâns șapte puncte, într-o oră și 48 minute.
Ceilalți constănțeni ce au susținut proba de dezlegări și-au trecut în cont performanțe modeste: Florentin Nanu (Palatul Copiilor / CS Cleopatra Mamaia) - locul 23, Arzu Salim (Palatul Copiilor / Congaz) - locul 33, Adrian Radu (Palatul Copiilor / Congaz) - locul 35, Florin Covaci (Noua Generația Mangalia) - locul 43, Riza Salim (Palatul Copiilor / Congaz) - locul 57.
Reprezentanții litoralului n-au rupt gura târgului nici în întrecerea de blitz (53 concurenți), clasându-se departe de podium și neintrând nici măcar în Top 10. Rezultatele înregistrate: B 14 ani: Fl. Nanu - locul 11 (6 p), G. Mălureanu - locul 14 (5,5 p), R. Salim - locul 31, A. Radu - locul 32, Fl. Covaci - locul 33, toți cu câte 4 p; F 14 ani: A. Salim - locul 28 (2p).

România, aur în concursul de blitz
Totuși, în ultima zi a Europenelor, echipa României și-a mai trecut în palmares câteva medalii.
La dezlegări probleme, categ. 18 ani, Cristian Chirilă a câștigat argintul, iar Sabina Francesca Foișor, bronzul. În concursul de blitz, la categ.18 ani, Sabina Foișor a ocupat locul întâi, iar Paula Iulia Crăciun, locul trei. De asemenea, Mihaela Veronica Foișor și-a adjudecat bronzul la categ. 14 ani.