Liga Naţională de baschet feminin

Phoenix CSU Simona Halep, galop de sănătate cu CSU Rookies Oradea

106

Echipa feminină de baschet Phoenix CSU Simona Halep s-a impus fără drept de apel, scor 115-40, în partida cu CSU Rookies Oradea, disputată în sala LPS Satu Mare, contând pentru etapa a 18-a a Ligii Naţionale. Formaţia antrenată de Miroslav Popov a dominat toate cele patru sferturi (24-11, 29-8, 31-9, 31-12), Tierra Henderson (24 puncte), Tia Inez Wooten (10 recuperări) şi
Andreea Ioana Beldian (nouă pase decisive) fiind remarcatele întâlnirii.

„Așa cum ne așteptam, partida cu CSU Rookies Oradea s-a dovedit a fi un galop de sănătate pentru formația noastră. Singura necunoscută a fost doar scorul cu care fetele își vor trece în cont victoria.

Pe lângă mulțumirea că am reușit să dăm ocazia tuturor jucătoarelor de a acumula minute în teren, suntem bucuroși că absolut fiecare dintre acestea și-a trecut numele pe lista marcatoarelor.

O ultimă victorie lejeră, care precede o perioadă decisivă pentru noi, cu meciuri foarte tari, de care depinde îndeplinirea obiectivului ambițios pe care ni l-am fixat pentru acest sezon competițional”, a declarat preşedintele CS Phoenix, Cristian Mănăstireanu.

În urma acestui succes, echipa constănţeană a urcat pe locul şase în clasament, cu 27 de puncte.

Iată şi alte rezultate în partidele rundei: CS Municipal Satu Mare - CS Municipal Alexandria 101-30, FCC Baschet UAV Arad - CS Municipal Târgovişte 78-46, CS Universitatea Cluj-Napoca - CSTBv CSU Olimpia Braşov 71-78.