Debut excelent de sezon în baschetul feminin

Phoenix CSU Simona Halep a eliminat pe U Cluj din Cupa României

175

Start lansat pentru baschetbalistele de la Phoenix CSU Simona Halep în noul sezon competiţional. Dacă, anul trecut, Cupa României i-a adus înfrângeri pe linie, de data aceasta, formaţia de pe litoral a reuşit să producă marea surpriză şi să elimine din competiţie pe Universitatea Cluj, finalista din sezonul trecut.

Ambele manşe ale rundei inaugurale de Cupă s-au disputat în Sala Sporturilor „Horia Demian” din Cluj şi s-au încheiat cu victoria jucătoarelor antrenate de Miroslav Popov.

În primul meci, Phoenix CSU Simona Halep s-a impus cu scorul de 76-61. După un prim sfert încheiat la egalitate, 20-20, constănţencele au mărit ritmul în parţialul al doilea, unde echilibrul s-a rupt, 18-5. A fost 16-16 în sfertul al treilea şi 22-20 în cel de-al patrulea, americanca Khiana Johnson, cu 21 de puncte marcate şi opt pase decisive, fiind cea mai bună jucătoare de pe teren.

A urmat meciul retur, în care Constanţa a bifat o victorie şi mai categorică, scor 83-55 (19-14, 13-13, 20-10, 31-18). A fost rândul Sarei Hinriksdottir să iasă la rampă, americanca trecându-şi în cont primul „double-double” în tricoul Phoenix-ului CSU Simona Halep Constanța, cu 20 de puncte înscrise, 11 recuperări şi cinci pase decisive.

„Calificarea în faza următoarea a Cupei României este o răsplată binemeritată pentru fetele noastre şi pentru staff-ul tehnic, pentru tot efortul depus în ultima perioadă.

Dar cea mai importantă partidă contra Universităţii Cluj din acest start de sezon are loc sâmbătă, 2 octombrie, la Târgu Mureş, atunci când ne vom reîntâlni în cadrul primei etape a Ligii Naţionale”, a transmis preşedintele CS Phoenix, Cristian Mănăstireanu.