Naționala de fotbal a României a debutat cu stângul în preliminariile EURO 2020

251
Naționala de fotbal a României a debutat cu stângul în preliminariile EURO 2020 - img20190323wa0017-1553371153.jpg

Naționala de fotbal a României a debutat cu stângul în preliminariile EURO 2020, după ce a fost învinsă de Suedia cu scorul de 2-1 (2-0), în Grupa F, sâmbătă seara, pe Friends Arena din Solna.

Suedia s-a impus prin golurile marcate de Robin Quaison (33) și Viktor Claesson (40), în timp ce pentru tricolori a înscris Claudiu Keșeru (58).

România a făcut o primă repriză slabă și a încasat două goluri, după erori mari de apărare, dar jucătorii antrenați de Cosmin Contra au evoluat mai bine după pauză, au reușit să înscrie și au fost destul de aproape de egalare.

Scandinavii au controlat jocul în prima parte, dar primele oportunități au aparținut echipei noastre, Chipciu trimițând primul șut pe poartă în min. 15, cu stângul de la 18 metri. Răzvan Marin (28) a expediat un șut de la 20 de metri, dar balonul a fost prins de portar. Stanciu a executat o lovitură liberă de la 27 de metri (32), dar balonul a trecut pe pe lângă țintă.

Suedia a deschis scorul în min. 33, Robin Quaison trimițând în plasă din colțul careului mic, de lângă Dragoș Grigore, după centrarea lui Augustinsson. A fost primul gol primit de România în ultimele sale patru partide.

România a încercat să dea replica, dar Mitriță a tras peste poartă (35).

Gazdele și-au majorat avantajul prin Viktor Claesson (40), cu un șut la colțul lung, după o minge respinsă de apărarea noastră.

Pușcaș a avut o ocazie bună în finalul primei reprize (44), dar șutul său din unghi a fost respins de Olsson.

România a avut un joc mai legat în repriza secundă, iar Răzvan Marin a ratat o mare ocazie în min. 55, când voleul său de la 14 metri s-a dus mult peste poartă.

Keșeru a redus din diferență (58), cu capul din plonjon, la centrarea aceluiași Marin. Keșeru a trecut pe lângă gol și în min. 64, când a trimis pe lângă poartă.

Suedezii au ieșit din această perioadă de dominare a României și și-au creat câteva oportunități bune, pe fondul jocului mai riscant al tricolorilor. Tătărușanu (65) a respins șutul lui Krafth, Quaison (72) a șutat din întoarcere, dar peste poartă, după care Tătărușanu (83) a agățat o minge trimisă cu boltă de Berg. Claesson (86) a ratat și el, șutând în plasa laterală.

Săpunaru a cerut penalty la un duel în careul suedez, în min. 87, la centrarea lui Chipciu. Suedia a fost aproape de un nou gol prin Isak (90+1), al cărui șut la colțul lung a fost deturnat de Tătărușanu. Ultima fază a meciului putea aduce egalarea, dar Săpunaru (90+3) a șutat în blocajul lui Olsen.

România va juca următorul meci din această campanie cu selecționata Insulelor Feroe, marți, la Cluj-Napoca.

România a primit organizarea a patru meciuri din cadrul Campionatul European din 2020 pe Arena Națională din Capitală.

Bucureștiul va găzdui trei partide în cadrul Grupei C și una în faza optimilor de finală. Astfel, pe Arena Națională sunt programate meciuri în zilele de 14, 18, 22 și 29 iunie 2020. Dacă se califică, echipa națională a României va juca cel puțin două partide la București