Monica Niculescu a învins-o pe Sorana Cârstea în turul I la Indian Wells

117

Monica Niculescu (45 WTA) a câștigat, miercuri, duelul românesc din primul tur al turneului de la Indian Wells, după victoria în trei seturi obținută în fața Soranei Cîrstea (66 WTA), scor 4-6, 6-3, 6-1.

Sorana Cîrstea a câștigat primul set al disputei cu 6-4 și părea că este în controlul partidei. Monica Niculescu a împins jocul în decisiv, impunându-se în setul doi cu 6-3. Decisivul a fost câștigat de o manieră clară de Niculescu, scor 6-1, care a dus astfel la 3-1 raportul meciurilor directe cu Sorana Cîrstea. În turul doi, Monica Niculescu o va înfrunta pe Timeea Bacsinszky.

Pe lângă cele două, alte trei românce se află pe tabloul principal al turneului californian, Simona Halep, Irina begu și patricia Țig.