Cupa Navalistul la fotbal

Mentenanța este noua campioană

358

Lovitură de teatru în finala mare a Cupei Navalistul la fotbal, turneu organizat
de Sindicatul Liber al Navaliștilor din SNC. Campioana en-titre TSM
a fost învinsă de Mentenanța, la capătul unei partide dramatice, soarta trofeului decizându-se după executarea loviturilor de la 11 metri.

Pe stadionul SNC, jucătorii TSM-ului au început jocul prea siguri de victorie, și-au tratat adversarii cu superficialitate, iar acest lucru i-a costat. Mentenanța a condus la pauză cu 1-0, prin golul lui George Munteanu, iar TSM a egalat pe final, punct semnat de Geilan Memet. S-a intrat în prelungiri și, cum niciuna dintre echipe nu a mai înscris, s-a trecut la loteria penalty-urilor. Suspansul s-a prelungit iarăși, fiind necesare trei serii de lovituri. Mentenanța a câștigat finalmente cu 13-12 și a devenit noua campioană a Cupei Navalistul.
În finala mică, Tubulatura a învins pe Pano Pano cu scorul de 4-1 (1-0), goluri marcate de Clement Zgură, Mihai Bibe, Cezar Nedelcu și George Mărginean, respectiv Gabriel Ștefan.
Organizatorii au oferit și premii speciale: cel mai bun portar - Nicu Popescu; echipa fair-play - Corp Debitări; golgeter - Memiș Babi; cel mai frumos gol - George Munteanu (șut de la 40, cu stângul, a la Gică Hagi). La festivitatea de premiere, au participat Radu Rusen, director general al SNC, și Dede Perodin, președintele Sindicatului Liber al Navaliștilor.