Medalii pentru atleții constănțeni, la Naționalele de sală

150

Atleta Cristina Bujin (antrenor Daniel Cojocaru), legitimată la CS Farul Constanța, a obținut medalia de argint în proba de triplusalt, în prima zi a Campionatelor Naționale indoor de seniori și tineret, ce se desfășoară în sala Complexului Sportiv "Lia Manoliu" din București.

Constănțeanca a sărit 13,41 metri, fiind întrecută doar de Elena Panțuroiu (CSM București), cu o reușită de 14,22, reprezentând a treia performanță mondială a sezonului.

Tot la triplusalt, dar la masculin, Cristian Nicușor Boboc (antrenor Daniel Cojocaru), cu dublă legitimare CS Farul/CSU Galați, s-a clasat pe locul doi, cu 16,37 metri, cu doar șapte centimetri mai puțin decât performanța veteranului Marian Oprea (CSM București). Locul trei a fost ocupat de tânărul atlet Răzvan Cristian Grecu (antrenor Daniel Cojocaru), de la CSS 1/CS Farul, cu o săritură de 15,66 metri, iar pe poziția a patra a sosit un alt sportiv constănțean, Florin Vișan (LPS/CS Farul, antrenoare Carmen Botea), cu 15,57 metri.

De asemenea, la tineret, Răzvan Grecu a obținut aurul, iar Florin Vișan - argintul.