Luptătorii de la CSS Mangalia le-au "suflat" aurul bulgarilor

148

În week-end, la Do-brich (Bulgaria), a avut loc un turneu internațional de lupte libere pentru cadeți și copii, la care au participat și șase sportivi de la CSS Mangalia.

Luptătorii dobrogeni s-au întors cu cinci medalii acasă - trei de aur și două de bronz. Medaliații cu aur au fost Daniel Sandu (categ. 30 kg), Andreea Ana (categ. 42 kg) și George Pîrvu (categ. 42 kg), cel din urmă dispu-tând finala în compania campionului Bulgariei, Pancio Panaiot. Bronzul a fost cucerit de Ștefăniță Pîrvu (categ. 59 kg) și Cosmin Nuică (categ.

30 kg). Cel de-al șaselea sportiv, Costin Cucoranu, s-a clasat pe locul cinci, la categoria 63 kg.

Daniel Sandu a obținut locul întâi și în clasamentul general, în timp ce Andreea Ana a obținut titulatura de "cea mai tehnică sportivă". Sportivii de la CSS Mangalia sunt antrenați de către Marian Oancea și Cornel Trucmel.

"Am fost foarte mulțumit de ce s-a întâmplat acolo, dar și surprins totodată. Acum, ne pregătim cu juniorii să participăm la Campionatul Național, care va avea loc la sfârșitul lunii", a declarat, pentru "Cuget Liber", antrenorul Marian Oancea.

v v v

Federația Română de Lupte a anunțat, ieri, că România va găzdui, în luna iunie, Campionatele Mondiale de lupte pe plajă.

Competiția va fi organizată la Mangalia, unde Vlad Caraș, triplu campion mondial la lupte pe plajă, și Tomi Hinoveanu, campion mondial, își vor apăra titlurile chiar în fața fanilor români.

În 2016, România va organiza, la București, Campionatele Europene de juniori, iar FRL speră să găzduiască și Europene de seniori, din 2017.