Luptătorii de arte marțiale din Constanța, premiați la Campionatul Național de Qwan ki do

428

Sportivii constănțeni au obținut rezultate frumoase la Campionatul Național de Qwan Ki Do, care s-a desfășurat în perioada 15 - 16 martie, la Botoșani. La competiție au participat sportivi de la 23 de cluburi, din 16 orașe din România, Constanța fiind reprezentată de Clubul "Aurora" 23 August și Clubul Guom Constanța.
Clubul "Aurora" 23 August a participat cu zece sportivi, la șapte probe tehnice și cinci probe de luptă, dintre care două de lupte qwan ki do și trei de lupte cu arme tradiționale, în vreme ce Clubul Guom Constanța a participat cu opt sportivi.
La final, două sportive constănțene s-au urcat pe podium: la proba lupte tehnice arme tradiționale, Dana Maria Avasilcăi a obținut medalia de bronz, iar la proba de lupte pe echipe, feminin, categoria de vârstă 16 - 17 ani, Constanța a ocupat locul al III-lea, prin Dana Maria Avasilcăi și Mădălina Alexandra Boboc. De asemenea, Andrei Brumaru a obținut medalia de bronz la proba tehnică, categoria 16 - 17 ani, masculin.