Luptătorii constănțeni, pe podium la Balcaniadă

220

Recent, la Bursa (Turcia), au avut loc Campionatele Balcanice la lupte libere și greco-romane, individual și pe echipe, pentru categoria cadeți. Din delegația României, au făcut parte și cinci sportivi constănțeni.

Cea mai bună performanță a fost bifată de Andreea Ana (CS Mangalia), care a cucerit titlul de campioană balcanică, la categoria de 46 kg.

"Este primul ei titlu internațional. Promite multe și sperăm să o vedem și campioană europeană și mondială. Suntem mândri de evoluția sa. Andreea este una dintre sportivii pe care îi avem în vedere pentru pregătirea pentru Jocurile Olimpice din 2020", a declarat, pentru "Cuget Liber", vicepreședintele Federației Române de Lupte, Lucian Luca.

La greco-romane, Florin Gheorghe (69 kg, LPS) s-a clasat pe locul trei, iar Răzvan Arnăut (54 kg, CS Farul) a câștigat bronzul, în timp ce Florin Tița (50 kg, CS Farul) s-a clasat pe locul cinci.

La lupte libere, Sebastian Raicea (100 kg, LPS) s-a clasat tot pe locul trei.