Luptătorii constănțeni, medaliați la Naționalele școlare

201

În perioada 19-21 mai, la Sfântu Gheorghe, a avut loc Campionatul Național școlar de lupte libere și greco-romane, competiție la care au strălucit și sportivii de la LPS "Nicolae Rotaru" Constanța și CS Mangalia.

Sportivii antrenați de Ioan Giuglea și Valentin Dobrin la LPS "Nicolae Rotaru" au câștigat trei medalii: Ștefan Orza - locul 1 (cat. 58 kg), Andrei Savu - locul 1 (cat. 54 kg) și Crina Pintilie - locul 3 (cat. 56 kg). Aproape de podium au fost Naomi Ștefan - locul 5 (cat. 46 kg), Alexandra Condruț - locul 5 (cat. 60 kg), Maria Nechita - locul 5 (cat. 65 kg), Ștefan Popa - locul 6 (cat. 46 kg) și Constantin Păun - locul 6 (100 kg).

Pe podium au urcat și sportivii de la CS Mangalia, sub îndrumarea antrenorilor Marian Oancea și Cornel Trucmel. Vicecampioana mondială la cadeți Andreea Ana s-a impus în concursul categoriei 52 de kg, iar colega sa Ana Maria Predică a câștigat la 56 kg. Alte două distincții de bronz au fost obținute de Constantin Manea, la 58 kg, și Cătălin Pîrvu, la 69 kg.