739
LUMEA SPORTULUI ESTE ÎN DOLIU! Legendar campion mondial, mort în urma unui accident rutier - candela1496903982-1501858244.jpg

Angel Nieto, de 13 ori campion mondial la motociclism, a murit joi, la vârsta de 70 de ani. El se afla internat într-un spital din Insulele Baleare, după un accident de acum opt zile.

Angel Nieto se afla în Insulele Baleare, iar miercurea trecută a suferit răni grave la nivelul capului după ce s-a izbit cu ATV-ul pe care îl conducea de o motocicletă.

Angel Nieto a câștigat de-a lungul carierei 13 titluri de campion mondial la motociclism, dar acestea era cunoscut ca și campionul mondial "12+1" datorită faptului că era foarte superstițios și nu spunea niciodată că era campion mondial de 13 ori.

Angel Nieto a câștigat 90 de curse în cariera sa profesionistă, fiind al treilea în clasamentul mondial, după Giacomo Agostini și Valentino Rossi. De 139 de ori s-a clasat pe podium, iar de 81 de ori a înregistrat cel mai rapid tur pe circuit, scrie romaniatv.net