Larisa Iordache, medalie de aur la Jocurile Mondiale Universitare de la Taipei

161
Larisa Iordache, medalie de aur la Jocurile Mondiale Universitare de la Taipei - larisaiordacheaurtaipei06840800-1503408717.jpg

Larisa Iordache, în vârstă de 21 de ani, a adus României prima medalie la Jocurile Mondiale Universitare de la Taipei. Valoroasa gimnastă de la CS Dinamo s-a impus marți în concursul complet (individual compus), cu un total de 56.750 puncte, superior celui obținut în calificări.

Larisa și-a început evoluția la sărituri, unde a fost recompensată cu 14.400. Au urmat paralelele inegale, unde a primit 14.300, a doua notă din concurs după rusoaica Spiridonova. La jumătatea concursului, eleva antrenorului Cristian Moldovan era deja pe prima poziție, devansând-o clar pe principala sa contracandidată, Elsabeth Black (Canada), care a ratat la paralele (12.900), scrie prosport.ro.

Bârna i-a consolidat gimnastei tricolore locul în clasament. Chiar dacă a căzut la al doilea "360", la fel ca și în calificări, Larisa a primit 14.000. Din acel moment era clar că nu mai poate rata aurul, atât timp cât avansul ei era de 1,3 puncte față de locul 2. Solul a închis reprezentația Larisei Iordache, cu o notă de 14.050. Podiumul a fost completat de Asuka Teramoto (Japonia) 55.650 și Elsabeth Black (Canada) 54.950.

Miercuri, Larisa va mai concura în trei finale pe aparate, bârnă, paralele și sol, cu pretenții de medalii la toate trei. Tot mâine, Andrei Muntean va fi prezent în finala de la sărituri.