Juventus Torino câștigă pe terenul celor de la Napoli

568

Juventus Torino, liderul campionatului de fotbal al Italiei, s-a impus cu 2-1 pe terenul principalei sale contracandidate în lupta pentru titlu, SSC Napoli, duminică seara, în derby-ul etapei a 26-a din Serie A.

"Bătrâna Doamnă" a câștigat partida de pe stadionul San Paolo grație golurilor marcate în prima repriză de Miralem Pjanic (28) și Emre Can (39), gazdele reducând din handicap după pauză, prin Jose Callejon (61).

Fiecare echipă a avut câte un jucător eliminat, gazdele pe portarul Alex Meret (25), iar Juve pe Pjanic (47).

Napoli, la care românul Vlad Chiricheș a fost rezervă, a avut șansa de a obține egalul, dar Lorenzo Insigne a ratat un penalty în min. 84.

În urma unei nou succes, Juventus s-a distanțat la 16 puncte de napolitani, îndreptându-se către cel de-al optulea "Scudetto" (titlu național) consecutiv și al 35-lea din istoria sa.

Într-un alt meci, Atalanta Bergamo a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-1, formația Fiorentina. Oaspeții au deschis rapid scorul, prin Luis Muriel (3), însă Atalanta a revenit și a marcat de trei ori, prin Josip Ilicic (28), Papu Gomez (34) și Robin Gosens (59).

Celelalte partide din prima ligă italiană s-au încheiat cu următoarele rezultate:

Vineri

Cagliari - Inter Milano 2-1

Au marcat: Ivan Perisic (31, autogol), Leonardo Pavoletti (43), respectiv Lautaro Martinez (38).

Penalty ratat: Nicolo Barella (Cagliari, 90+2).

Sâmbătă

Empoli - Parma 3-3

Au marcat: Christian Dell'Orco (18), Francesco Caputo (59, penalty), Matias Silvestre (90+1), respectiv Gervinho (13), Luca Rigoni (45+1), Bruno Alves (82).

AC Milan - Sassuolo 1-0

A marcat: Pol Lirola (35, autogol).

Cartonaș roșu: Andrea Consigli (Sassuolo, 64).

Lazio - AS Roma 3-0

Au marcat: Felipe Caicedo (12), Ciro Immobile (73, penalty), Danilo Cataldi (89).

Cartonaș roșu: Aleksandar Kolarov (Roma, 90+3).

Fundașul Ștefan Radu a fost integralist la Lazio.

Duminică

Torino - Chievo 3-0

Au marcat: Andrea Belotti (76), Tomas Rincon (90+2), Simone Zaza (90+3).

Genoa - Frosinone 0-0

Cartonaș roșu: Francesco Cassata (Frosinone, 34).

Portarul Ionuț Radu a fost integralist al Genoa.

SPAL Ferrara - Sampdoria 1-2

Au marcat: Jasmin Kurtic (90+4), respectiv Fabio Quagliarella (4, 11).

Cartonaș roșu: Thiago Cionek (90+7).

Udinese - Bologna 2-1

Au marcat: Rodrigo De Paul (25, penalty), Ignacio Pussetto (79), respectiv Rodrigo Palacio (39).