Juniorii din Hârșova sunt maeștri la Taekwondo WTF

1289
Sportivii de la CS Tae Keon Hârșova, care au participat, zilele trecute, la Campionatul Național de juniori la Taekwondo WTF, au obținut nu mai puțin de nouă medalii - cinci de aur, una de argint și trei de bronz -, numărându-se printre protagoniștii competiției.
Campioni naționali au devenit Marian Ionuț Dogaru (16 ani; categ. -48 kg), Ion Gabriel Stamate (15 ani; -45 kg), Marius Daniel Vână (16 ani; -51 kg), Iulia Chiru (16 ani; -46 kg) și Mihaela Micu (16 ani; -49 kg), în timp ce Monicăi Vrăbiescu (14 ani; -55 kg) i-a revenit titlul de vicecampioană. Nu în ultimul rând, Dimitrie Nicolae Robu (17 ani; -68 kg), Adrian Florin Stalide (16 ani; -63 kg) și Marinela Păsat (16 ani; -44 kg) au urcat pe cea de-a treia treaptă a podiumului.
"Am mers la Naționale cu nouă dintre cei mai buni sportivi ai clubului și toți au câștigat medalii, o performanță pentru care toată lumea a muncit foarte mult. În plus, în clasamentul general pe cluburi, CS Tae Keon s-a clasat pe locul întâi. Vrem să mulțumim și pe această cale primăriilor Hârșova și Ciobanu, fără sprijinul cărora nu am fi putut fi prezenți la întreceri", a declarat Viorel-Răducan Cheval, instructor în cadrul grupării sportive din Hârșova.