213
Judo / Trei medalii pentru români în turnee puternice. Eduard Șerban, aur la Cupa Europeană de la Dubrovnik - 24636996550283253838631228205451-1634541481.jpg

Sportivii români sunt câștigători ai unor prestigioase competiții de judo din lume, informează Federaţia Română de Judo.

Judoka de origine cubaneză Asley Gonzalez a cucerit prima sa medalie pentru România. Acesta a obținut argintul la categoria -100 kg la Grand Slam-ul de la Paris, considerat unul dintre cele mai puternice turnee de judo din lume.

Alexandru Raicu a avut şi el parte de un succes la Paris, acolo unde a câştigat medalia de bronz în cadrul categoriei -73 kg. Această medalie este doua din cariera sa la un Grand Slam, după aurul de la Tel Aviv, de la începutul acestui an.

De asemenea, Eduard Șerban a revenit după o lungă perioadă de pauză, cauzată de o accidentare la genunchi şi a reuşit să obţină medalia de aur la Cupa Europeană de seniori de la Dubrovnik (Croaţia). Această frumoasă performanţă a fost reuşită de judoka originar din Piteşti la categoria -100 kg.