Judo / Medalie de argint pentru România la turneul Grand Prix de la Zagreb

143

La turneul Grand Prix de la Zagreb (Croaţia), primul concurs după Jocurile Olimpice de la Tokyo, judoka Vlăduț Simionescu a obținut medalia de argint la categoria -100 kg, după ce l-a învins pe sârbul Zarko Culum în sferturi, a trecut de slovenul Vito Dragic, numărul 33 mondial, în semifinale, nereușind să treacă de olandezul Jur Spijkers în finala pentru medalia de aur.

Argintul cucerit la Zagreb îi aduce lui Vlăduț Simionescu 500 de puncte, urcând astfel în top 20 mondial până pe locul 18, informează Ministerul Tineretului şi Sportului.

Alexandru Raicu a ocupat poziția a 5-a la categoria -73 kg, după ce a fost învins în meciul decisiv pentru bronz de bulgarul Mark Hristov. Cubanezul Asley Gonzalez, fost campion mondial, a fost și el aproape de bronz, la primul concurs în care a reprezentat România. În disputa decisivă pentru bronz, Gonzalez a fost învins de croatul Marko Kumric.

La Grand Prix-ul de la Zagreb, desfășurat între 24 și 26 septembrie, au participat 243 de sportivi din 35 de țări de pe patru continente.