Judo: Lucian Borș Dumitrescu, medaliat cu aur la Europenele Under-23

163

Sportivul român Lucian Borş Dumitrescu a câştigat medalia de aur la Campionatele Europene de judo Under-23 de la Budapesta, vineri, după ce l-a învins în finala categoriei 66 kg pe moldoveanul Radu Izvoreanu.

Lucian Borş Dumitrescu a intrat direct în optimile de finală, fază în care a trecut de ungurul Botond Szeredas, în sferturi a câştigat în faţa germanului Severin Edmeier, iar în semifinale s-a impus în faţa georgianului Ghiorghi Tutaşvili.

La cat. 73 kg, Szilard Radvanszki a pierdut în optimile de finală, în faţa rusului Hamzat Ahmarov.

Potrivit Agerpres, în concursul feminin, Alexandra Paşca a fost întrecută în primul tur de azera Sabina Alieva.

La cat. 63 kg, ambele reprezentante ale ţării noastre s-au oprit în optimi. Florentina Ivănescu a învins-o în primul tur pe azera Narghiz Hajieva, dar a fost întrecută în optimi de sârboaica Anja Obradovic. Olga Severin a debutat cu o victorie în faţa israeliencei Adelina Novitzki, dar a pierdut apoi meciul cu slovena Zarja Tavcar.

România participă cu 10 judoka la competiţie, cinci fete şi cinci băieţi.

În total, 299 de judoka din 38 de ţări s-au înscris la întreceri, 171 la masculin şi 128 la feminin.