622
Judo / Andreea Chițu - aur; Vlăduț Simionescu - bronz; la Cupa Mondială de la Jeju (Coreea de Sud) - andreea-1322915888.jpg

România a cucerit 2 medalii, un aur și un bronz, prin Andreea Chițu la categoria 52 kg și respectiv Vlăduț Simionescu la categoria +100 kg, în cadrul concursului de Cupă Mondială la judo de la Jeju, în Coreea de Sud.

Andreea Chițu le-a învins succesiv pe japoneza Miharu Kuroki, sud-coreeanca Ri Mi Kim, japoneza Nodoka Tanimoto și în finală pe o altă japoneză, Ai Shishime.

La băieți, Vlăduț Simionescu i-a învins pe filipinezul Tomohiko Hoshina, sud-coreeanul Jung Hoon Kim, dar în semifinale a fost întrecut de francezul Matthieu Torel. În meci pentru medalia de bronz, românul l-a învins pe sud-coreeanul Sung-Min Kim.