Jucătorii de tenis de masă au făcut victime și la Varna și Canakkale

316
Jucătorii de tenis de masă de la LPS "Nicolae Rotaru" CSS - Farul Constanța au făcut victime în rândul adversarilor și la întrecerile de la Varna (Bulgaria) și Canakkale (Turcia).
În Bulgaria, la juniori, pe echipe, sportivii însoțiți de Stelian Hașoti au luat locul doi, atât la băieți (Lucian Munteanu, George Stere, Tiberiu Marga), cât și la fete (Andreea Filip, Ioana Bogdan, Alina Dobre, Andreea Manole). În finale, băieții au pierdut cu 1-3, iar fetele cu 2-3, de fiecare dată în fața Bulgariei.
La dublu și simplu fete, au triumfat constănțencele (Filip / Bogdan, 3-0 în finala cu bulgăroaicele, respectiv Dobre, 3-1 în finală cu Filip). Medalii au mai cucerit Manole / Dobre, Stere / Munteanu (la dublu), Manole, Munteanu (la simplu) - bronz. Pe lângă constănțeni, au mai participat sportivi din Bulgaria (Varna, Plevna, Șumen) și Grecia (Kavala).
La competiția din Turcia, s-a concurat la cadeți și juniori, participând Turcia, Bulgaria, România și Cipru. În întrecerea pe echipe, la juniori, s-a impus LPS - Farul. Fetele au concurat cu Irina Hoza, Ioana Ghemeș și Cristina Hârâci, iar băieții cu Nicușor Dincă, Bogdan Simion și Andrei Dobre. Antrenorul care i-a însoțit a fost Viorel Filimon.
La individual, în finale, Dincă l-a învins pe Dobre (3-2), Hoza a trecut de Ghemeș (3-0) - la juniori, iar Hârâci de o bulgăroaică (3-1) - la cadete. La aceeași categorie de vârstă, Dobre a ocupat locul trei.