Jocurile Europene Baku 2015: România - Italia 3-0, în turneul feminin de volei

74
Jocurile Europene Baku 2015: România - Italia 3-0, în turneul feminin de volei - volei-1434887966.jpg

Selecționata feminină de volei a României a învins cu scorul de 3-0 (25-23, 25-16, 25-21) reprezentativa Italiei, într-o partidă din cadrul Grupei A a Jocurilor Europene 2015, disputată duminică la Baku.

Tricolorele s-au impus după o oră și 22 minute de joc, înregistrând cu această ocazie primul lor succes la competiția din Azerbaidjan, după patru eșecuri consecutive, potrivit Agerpres.ro.

Această victorie este, însă, doar una de palmares pentru echipa țării noastre, care părăsește competiția din Azerbaidjan după prima fază.

România a ocupat locul 5 în ierarhia finală a Grupei A, la egalitate de puncte (3) cu Italia, ultima clasată. Pe prima poziție se află în acest moment naționala Azerbaidjanului, cu 11 pct, urmată de Turcia, 10 pct, Polonia, 9 pct și Belgia, 6 pct, toate patru fiind calificate în sferturile de finală.

Tot duminică, Belgia a dispus cu 3-2 de Polonia, în timp ce Azerbaidjan și Turcia urmează să se întâlnească în partida care va decide câștigătoarea grupei.