Ionuț Gheorghe, din nou campion național

263

Liderul lotului olimpic de box al României, constănțeanul Ionuț Gheorghe (CS Farul), a cucerit un nou titlu de campion național de seniori, cu ocazia competiției desfășurate la Tg. Jiu. În finala categoriei 64 kg, Gheorghe a dispus, prin abandon în repriza a treia, de Georgian Popescu (Petrom Petrolul Ploiești).
Un alt farist, și el component al Na-ționalei, Florentin Niculescu, a obținut medalia de argint la categoria 60 kg, în partida din finală fiind învins la puncte de Traian Lupu (CSM Bacău).
Gheorghe și Niculescu sunt antrenați la club de Ilie Dascălu, Mihai Constantin și Marcelică Tudoriu.