Contra, la prima victorie ca antrenor al echipei Getafe; Marica a marcat un gol

308
Contra, la prima victorie ca antrenor al echipei Getafe; Marica a marcat un gol - spania-1396269225.jpg

Cosmin Contra a obținut prima sa victorie ca antrenor al echipei Getafe, 3-1 cu Valencia, duminică, în deplasare, într-un meci din etapa a 31-a a campionatului de fotbal al Spaniei, în care atacantul român Ciprian Marica a marcat un gol, informează Agerpres. Getafe a început cu stângul meciul, ''liliecii'' deschizând scorul în min. 6, prin Eduardo Vargas. Madrilenii au revenit, însă, și-au presat permanent adversarii, reușind să întoarcă scorul în decurs de numai trei minute, prin golurile marcate de Angel Lafita (25) și Ciprian Marica (27). Getafe a controlat în continuare jocul, fără a mai forța, însă. Valencia a fost echipa care a atacat mai mult în repriza a doua, dar oaspeții au dat lovitura decisivă în min. 88, prin Pedro Leon. Valencia a încheiat meciul în zece oameni, după eliminarea francezului Jeremy Mathieu (89). Getafe nu mai câștigase în campionat din etapa a 15-a (1-0 cu Levante), perioadă în care a înregistrat 5 remize și 10 eșecuri. Rezultatele lui Contra la cârma echipei madrilene erau un egal cu Granada, la debut, 3-3, urmat de două înfrângeri la limită, 0-1 cu Athletic Bilbao, în Țara Bascilor, și 0-1 cu Villarreal. Marica a jucat tot meciul, acesta fiind al patrulea său gol în Primera în 21 de partide. Getafe a părăsit zona retrogradării, fiind acum pe locul 16, cu 31 de puncte.