Horia Tecău, victorie alături de noul său partener, la Rotterdam

155

Perechea Horia Tecău (România) / Kevin Krawietz (Germania) s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului ATP de la Rotterdam (Olanda), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 980.580 euro.

Tenismenul constănţean şi noul său partener s-au impus, în trei seturi, scor 6-3, 3-6, 11-9, în faţa cuplului Marcelo Melo (Brazilia)/Jean-Julien Rojer (Olanda, nr. 4), într-o partidă contând pentru faza optimilor, care a durat o oră şi 17 minute.

Graţie accesului în sferturi, Horia Tecău şi Kevin Krawietz şi-au asigurat un cec în valoare de 11.250 de euro şi 90 de puncte ATP, urmând să joace în sferturile de finală contra ruşilor Karen Hacianov şi Andrei Rublev.

Tecău şi fostul său partener Rojer au câştigat, în 2015, titlul în proba de dublu la Rotterdam, iar în 2014 şi 2019, au fost finalişti. Constănţeanul a mai disputat o finală la Rotterdam, alături de suedezul Robert Lindstedt, în 2012.