Horia Tecău, sfert-finalist în turneul de la Roland Garros

194

Perechea Horia Tecău (România) / Kevin Krawietz (Germania) s-a calificat, sâmbătă, 5 iunie, în sferturile de finală ale probei masculine de dublu de la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului.

Desemnaţi capi de serie nr. 9, tenismenul constănţean şi partenerul său s-au impus, în optimi, în trei seturi, scor 6-3, 3-6, 6-3, în faţa cuplului Jamie Murray (Marea Britanie) / Bruno Soares (Brazilia), la finele unei partide care a durat o oră şi 37 de minute.

Graţie accesului în sferturi, Tecău şi Krawietz şi-au asigurat un cec de 49.853 de euro şi 360 de puncte ATP al dublu. Următorii lor adversari sunt columbienii Juan Sebastian Cabal şi Robert Farah, principalii favoriţi la câştigarea trofeului.

În schimb, Monica Niculescu şi Jelena Ostapenko (Letonia, nr. 12) nu au reuşit să treacă de optimile probei feminine de dublu, fiind învinse, în trei seturi, scor 5-7, 6-1, 4-6, de cuplul ceh Karolina Pliskova / Kristyna Pliskova, gemenele impunându-se după aproape două ore de joc.

Pentru prezenţa în optimi, sportiva română şi partenera sa au primit un cec de 29.325 de euro şi 240 de puncte WTA la dublu.

În optimi la Roland Garros mai este prezentă Irina Begu, românca făcând pereche cu argentiniana Nadia Podoroska.