Horia Tecău, semifinalist în turneul ATP de la Hamburg, la dublu

271

Perechea Horia Tecău (România) / Kevin Krawietz (Germania) s-a calificat în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului ATP de la Hamburg (Germania), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 1.030.900 de euro.

Principali favoriţi la titlu, tenismenul constănţean şi partenerul său s-au impus, în sferturi de finală, în două seturi, scor 6-3, 6-2, în faţa germanilor Daniel Altmaier şi Rudolf Molleker, la finele unei partide care a durat doar 54 de minute.

Graţie acestui succes, Tecău şi Krawietz şi-au asigurat un cec de 17.960 de euro şi 180 de puncte ATP la dublu. Pentru un loc în marea finală, ei se vor bate cu învingătorii din meciul Jamie Cerretani (SUA) / Hans Hach Verdugo (Mexic) - Ivan Sabanov / Matej Sabanov (Croaţia).

Horia Tecău şi Kevin Krawietz au obţinut, anul acesta, singurul lor titlu împreună, în iunie, la Halle (pe iarbă), după finale jucate la Rotterdam (hard) şi Barcelona (zgură).

Victorie mare şi pentru perechea Irina Bara (România) / Sara Errani (Italia), care a reuşit să acceadă în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Budapesta (Ungaria), dotat cu premii totale de 235.238 de dolari.

Românca şi partenera sa le-au eliminat în sferturi, scor 7-6 (5), 6-4, pe principalele favorite la titlu, rusoaicele Ana Kalinskaia şi Iana Sizikova, după o oră şi 41 de minute.

Calificarea în semifinale le aduce învingătoarelor 13.800 de dolari şi 110 puncte WTA la dublu.

În sferturi la dublu va evolua şi perechea Mihaela Buzărnescu (România) / Fanny Stollar (Ungaria), contra cuplului maghiar Anna Bondar / Dalma Galfi. Câştigătoarele din acest duel vor evolua în semifinale împotriva cuplului Irina Bara / Sara Errani.

La simplu, Irina Bara a fost învinsă, în optimi, de sârboaica Olga Danilovic, scor 4-6, 3-6.

Ana Bogdan (România, cap de serie nr. 5) a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Budapesta (Ungaria; premii totale de 235.238 de dolari), după ce a fost învinsă de Katerina Kozlova (Ucraina, 154 WTA), în trei seturi, scor 6-4, 4-6, 2-6, în optimi.

Clasată pe locul 98 mondial, Ana Bogdan a primit 3.675 de euro şi 30 de puncte WTA pentru accederea în optimi.