Horia Tecău, calificat în sferturile de finală ale turneului de la Halle

158

Perechea Horia Tecău (România) / Kevin Krawietz (Germania) s-a calificat în sferturile de finală ale probei masculine de dublu din cadrul turneului ATP 500 pe iarbă de la Halle (Germania), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 1.318.605 euro.

Cotaţi cu a treia şansă la cucerirea trofeului, tenismenul constănţean şi partenerul său i-au învins, în optimi, în două seturi, scor 7-6 (3), 6-3, pe Tomislav Brkic (Bosnia) şi Nikola Cacic (Croaţia), după o partidă care a durat oră şi 11 minute.

Graţie accesului în optimi, Horia Tecău şi Kevin Krawietz şi-au asigurat un cec de 14.340 euro şi 90 de puncte ATP la dublu. Următorii lor adversari sunt argentinienii Andres Molteni şi Guido Pella.

Marea surpriză a turneului de la Halle a furnizat-o însă Felix Auger-Aliassime (21 ATP), canadianul în vârstă de 21 de ani reuşind să-l elimine în optimi, scor 3-6, 6-4, 6-2, pe elveţianul Roger Federer (8 ATP, cap de serie nr. 5).

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu (33 ani, 175 WTA) a acces în optimile de finală ale turneului ITF pe iarbă de la Nottingham (Marea Britanie), competiţie dotată cu premii totale de 100.000 de dolari.

Venită din calificări, Monica Niculescu a învins-o, în runda inaugurală, în două seturi, scor 7-6 (2), 6-2, pe Kamila Rahimova (Rusia; 19 ani, 135 WTA), după o oră şi 43 de minute.

În optimi, Monica Niculescu o va înfrunta pe bulgăroaica Ţvetana Pironkova (33 ani, 113 WTA).