Horia Tecău, calificat în sferturile de finală ale turneului de la Barcelona

195

Perechea Horia Tecău (România) / Kevin Krawietz (Germania) s-a calificat în sferturile de finală ale probei masculine de dublu din cadrul turneului ATP de la Barcelona (Spania), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 1.565.480 euro.

În partida din optimi, tenismenul constănţean şi partenerul său au învins, în două seturi decise la tie-break, scor 7-6 (4), 7-6 (3), cuplul Marcel Granollers (Spania) / Horacio Zeballos (Argentina, nr. 2), după o oră şi 38 de minute.

Graţie accesului în sferturi, Tecău şi Krawietz şi-au asigurat un cec de 17.100 euro şi 90 de puncte ATP la dublu, iar în turul următor, îi vor întâlni pe australienii John Peers şi Luke Saville.

Victorie şi pentru perechea Andreea Mitu (România) / Lidia Morozova (Belarus), care s-a impus fără probleme, în două seturi, scor 6-0, 6-3, în faţa cuplului Naomi Broady (Marea Britanie) / Elixane Lechemia (Franţa), într-o partidă contând pentru optimile de finală ale probei feminine de dublu din cadrul turneului WTA de la Istanbul (Turcia).

Românca şi partenera sa s-au impus după numai 56 de minute, iar acest succes, care le propulsează în sferturi, le asigură un cec de 2.300 de dolari şi 60 de puncte WTA.

Campioane, week-end-ul trecut, în turneul de la Oeiras (Portugalia), Andreea Mitu şi Lidia Morozova le vor înfrunta în sferturi pe câştigătoarele din meciul Paula Kania-Chodun (Polonia) / Julia Wachaczyk (Germania) - Lara Arruabarrena (Spania) / Renata Voracova (Cehia, nr. 3).

Turneul WTA de la Istanbul este dotat cu premii în valoare totală de 235.238 de dolari.