HCM, insensibilă la "farmecele" lui Casanova

611
HCM, insensibilă la
Campioana României la handbal masculin, HCM Constanța, a debutat cu dreptul în noul an, câștigând la diferență de 16 goluri, scor 43-27 (24-12), meciul de sâmbătă, de pe teren propriu, cu Steaua, restanță din etapa a 11-a a Ligii Naționale.
Constănțenii au făcut spectacol, este adevărat, în fața unei echipe în suferință, la care, pe teren, nici măcar numele lui Casanova (inter dreapta francez) nu spune prea multe.
Cu Popescu și Stănescu extrem de inspirați în poartă (16 intervenții, între care și un 7 m apărat, respectiv 15 intervenții reușite), cu un atac rapid și spectaculos, care nu a avut probleme cu apărarea adversă, HCM a măturat cu Steaua. De la 13 goluri, diferența maximă de pe tabelă din prima repriză (22-9, 23-10), scorul a urcat după pauză și la 20 de goluri (35-15). "Mă bucur că ne-am mulțumit publicul. Sper ca băieții să dovedească apetit pentru gol până la final", a declarat Ion Crăciun, antrenorul principal al HCM-ului.
În urma victoriei cu Steaua, echipa constănțeană a urcat pe locul trei în clasament, cu 17 puncte, iar miercuri, 9 februarie, primește vizita Energiei Tg. Jiu,
într-un meci în avans din etapa a 13-a a campionatului.

Pentru HCM au înscris L. Toma - 5 (3 de la 7 m), Novanc - 5, Buricea - 4, Mureșan - 4, Sadoveac - 4, Fl. Nicolae - 4, Stavrositu - 3, Csepreghi - 3, Sabou - 3 (2 de la 7 m), Riganas - 2, Schuch - 2, Onyejekwe - 2, Angelovski - 1, Enescu - 1. Marcatorii Stelei au fost Birtalan - 7, Răpciugă - 5, Vancea - 5, Marcheta - 3, Voina - 3 (1 de la 7 m), Casanova - 1, Săulescu - 1, Cian - 1, Zamfir - 1.